KENT HAREKETLERİ FORUMU SONUÇ BİLDİRGESİ, 26-27 HAZİRAN 2010

1. Kamusal alanları, mahalleleri, okulları, hastaneleri, parkları, kıyıları, doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile bizler için yaşam ve kullanım alanı olan kentlerimizin, kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme projeleri ile kar amacı ve değişim değeri üzerinden sermayeye pazarlanmasına ve elimizden alınmasına karşıyız.
2. Barınma Hakkı ya da uluslar arası hukukta geçtiği gibi mülkiyetten bağımsız, Yaşamaya Elverişli Konut Hakkını öncelikli olarak talep ediyoruz. Konut hakkının gelir düzeyi veya ekonomik kaynaklara erişim düzeyine bakılmaksızın herkes için hukuki güvence altına alınması gerektiğini düşünüyoruz.
3. Sadece barınma, altyapı, iş, ulaşım, eğitime erişim ve benzeri sosyal ve ekonomik hakları değil, yaşadığımız mekânları ve kenti değiştirme/şekillendirme hakkımızı da iktidardan talep ediyoruz. Küresel sermaye tarafından bizlere dayatılan ve kenti sermayenin kendi anlayış ve çıkarlarına göre, kendi kar arzuları ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdiği tüm kentsel yenileme/dönüşüm projelerine karşı bizler de kenti, kendi yaşam anlayışlarımıza, arzularımıza göre değiştirme hakkı mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız.
Bu bağlamda, kent hakkını bir barınma veya kentin olanaklarına erişim mücadelesinden öte, kentin geneline bütünsel bir mücadele olarak yayma amacındayız. Tarlabaşılıʼnın yerinde kalma hakkını savunurken, Hasankeyfʼi ve Emek Sinemasıʼnı da savunmak ve aynı zamanda 3. Köprüye ve HES projelerine de karşı çıkmak, okul ve hastanelerimizin sermayeye pazarlanarak elimizden alınmasına karşı mücadele etmek de bu bütünselliğin birer parçalarıdır.
4. İktidar, ardı ardına çıkarttığı kentsel dönüşüm/yenileme yasaları ile hukuku araçsallaştırarak kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır. Dolayısıyla hukuki mücadelenin yanı sıra örgütlü bir sokak mücadelesinin gereği de ortaya çıkmaktadır. Bu mücadele, sosyal ve ekonomik hakları iktidardan talep ederken, araç olarak kitlesel ve
yaratıcı eylemleri de kullanabilir.. Hukuk mücadelesini bireysel, yasal hak savunusu olarak görmez, bununla sınırlamaz. Yeni bir yaşam hukuku etik ve pratiğini mücadelesinin bir parçası kılar.
5. Teori ile pratik, ideal ile mevcut gerçek birbirinden farklılık arz edebilir. Yerellerden bütünsel bir mücadele perspektifi beklemek haksızlık olabilir. Ancak idealden vazgeçildiğinde ona bir daha ulaşabilme şansımız da olmayabilir. Yerel mücadelenin kendi gerçekliğinden hareketle, bütünsel mücadele yollarını aramak ve ikisini birlikte sürdürmek önemlidir. Burada yerel inisiyatiflere, mahalle derneklerine önemli görevler düşmektedir.

6. Yereldeki sorunların şehrin tümünün meselesi haline getirilmesi, Başıbüyük’lülerin 3. köprüye karşı yürümesi, Ataköy sahili için mücadele verenlerin Tozkoparan’a destek olması, mücadelenin seyri açısından olmazsa olmaz bir nitelik taşımaktadır.
7. Mücadelemizin ortaklaştırılması gerekmektedir. Birlikte hareket etmemiz gereken zamanlarda minimum ortaklıklarda buluşabilir ve bu minimum ortaklıkları sağladıkça ancak uzun erimli mücadelenin yollarını açabiliriz. Birbirimize karşı esnek olmalıyız. Kapsayıcı olunmalı, diğer oluşumlar, meslek odaları, sendikalarla iletişim ağları
kurmalıyız.

Kent Hareketleri Forumu bileşenleri olarak, bu forumdan çıkan sonuç bildirgesini tamamlanmış bir metin olarak değil, bir sürecin ilk adımı olarak değerlendiriyoruz. Bu forumdaki tamamlanmayan tartışma konuları, yöntem önerileri, prensipler önümüzdeki süreçte ele alınacak başlıklardır. Bununla birlikte forumda ortaklaşılan en temel başlığın acil gündemlerde bir araya gelme, ortak eylem ve pratik üretebilme olduğunu söyleyebiliriz.
Forumda konuşulan somut öneriler de birkaç başlıkta şöyle sıralanabilir:
– Mahalleler arasındaki etkileşimi sağlayacak ve çoğaltacak periyodik bir yayın, gazete.
– Acil müdahaleler ve gerekli bilgilendirmeler için oluşturulacak bir hukuk komisyonu.
– Mahalleler ve kente yapılan saldırılara karşı gerekli bilgilendirmelerin yapılabileceği bir danışma merkezi.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s